BOĞAZİÇİ BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Özel Durum Açıklaması (Genel)

Gönderim Tarihi:19.01.2023 19:35:40
Bildirim Tipi:ODA
Yıl:
Periyot:

Özet Bilgi

Lisansız Güneş Enerjisi Santrali( GES) Yatırım Kararı Hakkında Bilgilendirme

İlgili Şirketler
[]
İlgili Fonlar
[]
Türkçe
Özel Durum Açıklaması (Genel)
Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Evet (Yes)
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi
19.10.2022
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
Bildirim İçeriği
Açıklamalar

19.10.2022 tarihli KAP açıklamamızda belirttiğimiz üzere artan enerji maliyetlerinin karşılanması amacıyla; Aldo Enerji San. ve Tic. A.Ş. ("Danışman") arasında, "Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği" nin 5-1 (h) maddesi kapsamında "lisanssız" güneş enerjisi santrali (GES) kurulmasına yönelik Danışmanlık anlaşması imzalanmıştı.

"Sözleşme" kapsamında "Danışman"; GES'in kurulabileceği arazinin bulunması, EPDK ve Enerji Piyasası ile ilgili diğer mevzuat kapsamında gerekli başvuralar için dokümantasyonun hazırlanması, çağrı mektubunun alınması, bağlantı anlaşmasının imzalanması, imar planı değişiklikleri ve onaylanması vb. konularında danışmanlık faaliyetinde bulunacaktır. "  Bu kapsamda Kayseri ili Felahiye İlçesi'nde GES yapılması için Danışman firma tarafından yapılan başvurular sonucu Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş. tarafından Şirketimize Çağrı Mektubu ulaşmıştır.

Çağrı Mektubunun ulaşması ile birlikte Şirket Yönetim Kurulu'nun 19.01.2023 tarihli almış olduğu karar doğrultusunda Kayseri ili Felahiye İlçesi'nde satın alacağı yaklaşık 200 dönümlük arazi üzerine ; üretilecek enerjinin büyük kısmının artan enerji maliyetlerinin karşılanması amacı ile kendi tüketiminde kullanılmasına , kalan kısmının ise satışına yönelik  15 MW büyüklüğünde GES yatırımı yapma kararı almıştır. Bu kapsamda Aldo Enerji ve  San.Tic. A.Ş. firması ile  mühendislik,tedarik ve inşaat   sözleşmesi( EPC) imzalanmıştır.

Şirket, söz konusu yatırım ile artan enerji maliyetlerini karşılamasının yanı sıra  tüketim sonrası üretilen fazla elektriğin şebekeye satışı nedeniyle gerçekleşecek gelir ile kârlılığını artıracaktır.

Yapılacak yatırımın yaklaşık 15.000.000 $ (onbeşmilyonAmerikanDoları) olması öngörülmektedir. Yatırım finansmanının Şirket özkaynakları ve uzun vadeli banka kredileri ile karşılanması planlanmaktadır. Söz konusu yatırım için ;  GES santralinin kurulacağı saha için ÇED raporu alınması  ve yatırım teşvik uygulamalarında sağlanan destek unsurlarından faydalanılabilmesi amacıyla ilgili başvuru/teşvik kapsamı içerisinde resmi kurum ve kuruluşlara gerekli başvuruların yapılmasına karar verilmiştir.

Süreç ile ilgili gelişmeler  ortaklarımız ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Saygılarımızla

Boğaziçi Beton Sanayi ve Tic. A.Ş.

                

Yönetim Kurulu

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulunun yürürlükteki Özel Durumlar Tebliğinde yer alan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını, bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.